Pokonywanie Lęku Społecznego: Krok po Kroku - SESJA 1

 Przezwyciężenie Lęku Społecznego: Krok po Kroku
 "Overcoming Social Anxiety: Step by Step"

Są to sesje terapeutyczne, to jest po prostu tak, jakbyś przychodził
na swoje prywatne sesje terapii z dr Richardsem.

AUDIO SESJA # 1:   


Wprowadzenie do serii, pierwsza sesja nie jest częścią terapii a jedynie wprowadzeniem.

Lęk społeczny można przezwyciężyć, ponieważ ludzki mózg może się zmienić ... i możesz być liderem w zupełnie innym życiu. Nie opierającym się na lęku i strachu. Nie wierz, szarlatanom i kramarzom którzy mówią, że witaminy lub pigułki mogą zmienić twoje życie. Ponadto nie wierz w beznadziejność i bezradność, które usłyszysz z innych źródeł.

Seria skupia się na praktycznych, rzeczywistych rozwiązaniach, które obniżą i zniszczą okropne skutki lęku społecznego w twoim życiu.



Skuteczna terapia fobii społecznej


Dobrą wiadomością jest to, że terapia poznawczo-behawioralna dla lęku społecznego była znaczącym sukcesem. Badania i dowody kliniczne wskazują, że terapia poznawczo-behawioralna, który powinna mieć kompleksowy charakter, wywołuje trwałe zmiany w życiu ludzi.

Fobia społeczna może być przezwyciężona, choć trzeba jednocześnie ciągłości i wytrwałości, każdy może zrobić postęp w lęku społecznym za pomocą odpowiedniego rodzaju terapii poznawczo-behawioralnej.

W Instytucie Lęku Społecznego, nazywamy terapię poznawczo-behawioralną w leczeniu lęku społecznego "całościową" terapią poznawczo-behawioralną.
Skuteczny program terapii fobii społecznej musi uwzględniać dziesiątki metod poznawczych, strategii i koncepcji, które pozwolą mózgom ludzi  zmienić ich ścieżki neuronowe. Mózg nieustannie się uczy i irracjonalne myśli i przekonania mogą ulec zmianie w wyniku tego procesu poznawczego.

Dobry program terapii dostarczy niezbędne i specyficzne strategie, a także wskaże osobom, jak i dlaczego muszą ćwiczyć, pracować, i zaczynać akceptować racjonalne myśli, przekonania, emocje i doznania.




Co to jest Kompleksowa terapia poznawczo - behawioralna?


 Dawno temu bardzo niewiele osób słyszało określenie "poznawczo - behawioralnej terapii".

Zwieńczeniem badań w 1980 i badań nad zaburzeniami lękowymi, które zostały opublikowane w latach 1990, termin "poznawczo - behawioralna", lub CBT z ang. (cognitive behavioral therapy), zyskał akceptację i stał się znany. Ale chociaż sam termin stał się znany, to "poznawczo-behawioralny" schemat działania był mniej zrozumiały.

Tymczasem w kolejnych badaniach, terapia poznawczo - behawioralna zaczęła być leczeniem z wyboru wielu zaburzeń psychicznych, w tym depresji i zaburzeń lękowych.

W rzeczywistości, na dużą skalę, dalekiego zasięgu badania w ostatnim dziesięcioleciu konsekwentnie przedstawiają poznawczo - behawioralną terapię jaką tą, która może być niezawodna, aby pomóc ludziom pokonać kliniczne zaburzenia lękowe.


W rzeczywistości, CBT jest kombinacją lub "połączeniem" wszelkich metod, strategii i technik, które pracują, aby pomóc ludziom skutecznie przezwyciężyć ich szczególne problemy emocjonalne.

Poznawczy elementem terapii odnosi się do myślenia i uczenia się i jest częścią terapii. Osoba potem musi podjąć to co zostało nauczone, ćwiczyć w domu, a przy wykorzystaniu środków powtarzania się, nowe "uczenie się" wchodzi w głąb mózgu w kółko, tak że staje się automatyczne lub przyzwyczajeniem.

Jest to w istocie ten sam proces, jak w szkole. Kiedy nauczysz się ich dość dobrze (przez powtarzanie), wpływa to na procesy pamięci (i fizjologicznie twoich ścieżek nerwowych) i pozwala zacząć myśleć i czuć inaczej. To wymaga wytrwałości, praktyki i cierpliwości, ale kiedy człowiek trzyma się tej terapii i nie poddaje się, zauważa postęp.

"Restrukturyzacja poznawcza" lub "nauka racjonalnego myślenia" są podstawowymi elementami terapii poznawczej w leczeniu lęku społecznego. Podczas nauki zauważymy i wyeliminujemy automatyczne negatywne myślenie (i powoli wprowadzimy automatyczne racjonalne myślenie) jest to niezbędne dla przezwyciężenia lęku społecznego, istnieje piętnaście do dwudziestu konkretnych kroków, których musimy się nauczyć, aby móc to zrobić.

Nie można powiedzieć osobie z lękiem społecznym po prostu przestań myśleć negatywne myśli. Oczywiście, człowiek nie chce myśleć negatywnie, a gdyby mógł wybierać przestałby myśleć negatywnie w mgnieniu oka.

Musimy użyć bardzo specyficznych metod pozwalających osobie zacząć (a) złapać własną automatyczną negatywną myśl, (b) znaleźć zamiennik do wykorzystania podczas gdy terapia jest w toku, oraz (c) zacząć odwracać automatyczne negatywne myślenie stopniowo .




Osobiste uwagi dla osób
z lękiem społecznym dr. Thomas A. Richards

Psycholog / Dyrektor Instytutu lęku społecznego



Geneza i warunki rozwoju  Instytutu Lęku Społecznego.


Instytut Lęku Społecznego, istnieje w celu pomocy, wsparcia, i zachęcenia ludzi do pokonania lęku społecznego. 

Obecnie pracuję z ludźmi, którzy mają wyłącznie fobię społeczną . Moje zainteresowanie lękiem społecznym przychodzi naturalnie, ponieważ miałem tą chorobę się aż do około 1990 roku.

W moich najgorszych  latach, nie było pomocy, terapii i rzeczywiście, nie istniało, wśród zaburzeń lękowych.

 Jak (bardzo) powoli wyleczyłem się i przeniosłem to na pole kliniczne, okazało się, że było bardzo mało pomocy dla kogoś, kto cierpiał całe życie na "fobię społeczną" , jak to było nazywane wtedy.


Alternatywą dla ludzi, którzy nie mogą znaleźć odpowiedniej pomocy w celu przezwyciężenia lęku społecznego może być ta terapia która została wprowadzona w październiku 2000 roku. Istnieje aktywna grupa osób korzystających z serii, którym udało się wyleczyć się z lęku społecznego, przez audioterapię

Naszym celem w ILS jest zachęcanie do otrzymania stosownej pomocy w lęku społecznym, dzięki czemu można zacząć prowadzić życie, które jest wolne od cierpienia, bólu i ograniczenia, które lęk społeczny wytwarza.


Badania wskazują, że najbardziej skuteczne leczenie fobii społecznej nazywa się terapią poznawczo-behawioralną. Wszystko to oznacza, że możemy nauczyć się nowych racjonalnych sposobów rozwiązywania i likwidacji naszego niepokoju.
CBT nie jest trudne, ale wymaga przyzwyczajenia się do nowych metod i technik i ćwiczenia w celu wzmocnienia ich. To wszystko oznacza: naukę. Jak nauczyć się odpowiednich metod i strategii w celu zmniejszenia lęku,  ścieżek nerwowych w mózgu lub zmienić skojarzenia. Twoja praktyka z kolei powoduje trwałe zmiany w sposobie postrzega rzeczy przez twój mózg i reakcji.

Osoba, która jest zdeterminowana, aby przezwyciężyć lęk społeczny zdecyduje się kontynuować naukę, za pomocą funkcji poznawczych (racjonalnych) terapii, nawet jeśli wydarzenia życiowe utrudniają im. Ten typ trwałości gwarantuje, że osoba osiągnie poprawę.

Kiedy przejdziesz przez kompleksową terapię poznawczo-behawioralną, twój lęk społeczny zacznie się zmniejszać i stopniowo będzie pozwalał rozpocząć prowadzenie życia wolnego od zbędnego niepokoju, unikania i ograniczeń.

Nie ma sposobu, aby ten proces się nie powiódł, chyba że zrezygnujesz.

Na szczęście mogę powiedzieć, że większość ludzi tego nie zrobi.

Nauka wymaga powtórzenia, wzmocnienia oraz poszanowanie naszych nowych racjonalnych metod myślenia. Nie ma tutaj magii . Jest czysty zdroworozsądkowy materiał. Materiał ten, jak każdy inny nowy materiał  w życiu, musi być "praktykowany" w mózgu, podobnie jak nauka gry na instrumencie muzycznym musi być praktykowana zanim staniemy się biegli.

Jeśli chcemy przezwyciężyć lęk społeczny, musimy ćwiczyć nowe racjonalne myśli, wierzenia, sposoby postrzegania i działania. Jeśli to zrobimy, nasz mózg ulega zmianie. Na szczęście, jest to trwała zmiana, a my możemy dalej żyć tak jak pragniemy.

Namawiam wszystkich, aby zacząć jak najszybciej terapię poznawczą i przezwyciężyć lęk społeczny. To potrafi zmienić życie.

Kiedy zaczniesz, zobaczysz więcej niż tylko światło na końcu tunelu.





 To jest pierwsza sesja terapii  Overcoming Social Anxiety: Step by Step autorstwa dr.Richards'a. Ta terapia znajduje się już w internecie, z tego co wiem w niepełnej 12 -tygodniowej tłumaczonej wersji. Pełna wersja to 20 sesji . Tutaj postaram się umieścić całość. Będzie to moja własna interpretacja taśm. Może nie być idealnie zgodna. Wiadomo, że nie da się idealnie spisać treści ale myślę, że główny cel zostanie osiągnięty. Każda kolejna sesja będzie publikowana co dwa tygodnie, oprócz następnej, która pojawi się za tydzień.

Kolejna sesja 10-11 maj


Komentarze

  1. Co jeżeli doszłam do 5 tygodnia ale musiałam przerwać ? :/ Czy powinnam zaczynać od nowa? Czy mogę kontynuować od tego miejsca gdzie skończyłam i zróbić sobie tydzień na przypomnienie materiału ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to zależy ile pamiętasz, ale chyba nie ma sensu się cofać. W międzyczasie wracaj do najbardziej przydatnych treści i powtarzaj je tak często jak tego potrzebujesz.

      Usuń
  2. pierwszy raz coś takiego widzę (czytam)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz