Pokonywanie Lęku Społecznego: Krok po Kroku - sesja 16

Więcej Sugestii do Osobistej Hierarchii



Oto kilka dodatkowych ćwiczeń behawioralnych, które możesz zacząć przeprowadzać samodzielnie, bez udziału grupy, właściwie tam, gdzie jesteś. Dodaj je do listy z poprzedniego tygodnia i pracuj na tych, które wiesz, że ci pomogą.

1. Zadzwoń pod przypadkowy numer, a gdy ktoś odbierze zapytaj czy możesz rozmawiać z panią Kowalską. Jeśli odpowie, że nie ma pani Kowalskiej lub, że masz zły numer, powiedz "dziękuję" lub "przepraszam" i rozłącz się. To na prawdę nie było nic wielkiego - ludzie dzwonią cały czas i często wybierają zły numer. Jeśli dodzwonisz się do kogoś, kto jest niemiły lub opryskliwy wobec ciebie, pamiętaj on jest w złym humorze, ale nie może wprawić ciebie w zły nastrój jeśli nie pozwolisz na to. Więc, jeśli ktoś rzuca słuchawką... to normalna ludzka rzecz i zdecydowanie nie bierz tego osobiście. Tylko śmiej się, zaakceptuj to i rób swoje.

2. Kiedy jesteś w pracy, w klasie, czy na spotkaniu towarzyskim, poszukaj kogoś, kto jest w widoczny sposób sam, podejdź i rozpocznij z nim rozmowę. Takie osoby będą wdzięczne za podjęcie inicjatywy, dzięki czemu poczują się mniej na miejscu.

3. Rozpocznij rozmowę z nieznajomym w sklepie spożywczym, która ograniczy się do pytań o żywność i produkty spożywcze. (W tym kontekście, możesz to zrobić też w innym sklepie.)

4. Uśmiechnij się, przez dwie sekundy, utrzymaj kontakt wzrokowy i powiedz "dzień dobry" obcej osobie spotkanej w miejscu publicznym i idź dalej.

5. Podczas jazdy samochodem, włącz radio i śpiewaj piosenki które znasz. Śpiewaj szczególnie wtedy, gdy się zatrzymujesz na światłach a inny samochód jest obok ciebie.

6. Jadąc poza swoim własnym sąsiedztwem pomachaj nieznajomemu jakbyś go znał.

7. Zwróć kupioną rzecz która nie działa lub nie pasuje -- zamiast po prostu ponieść stratę.

8. Pomachaj i przywitaj swoich sąsiadów PIERWSZY kiedy zobaczysz ich na dworze. Ten krok to początek. Kiedy poczujesz się bardziej komfortowo, porozmawiaj chwilę z jednym z sąsiadów i powoli zwiększaj liczbę sąsiadów i czas spędzony na rozmowie.

9. Idź do księgarni, znajdź część z  książkami, które lubisz, i zobacz, czy jakaś osoba czyta książkę. Jeśli tak, zadaj jakieś pytanie dotyczące książki lub jej tematu, nawet jeśli znasz odpowiedź. Przekonasz się, że większość ludzi reaguje mile i odbędziesz wiele pozytywnych krótkich konwersacji.

Dobrym pomysłem jest wypisanie na kartce papieru zadań behawioralnych nad którymi pracujesz. Powinny one być zorganizowane i powinieneś zrobić coś każdego dnia. Co robisz i jak szybko następuje postęp zależy od ciebie i twoich możliwości.

Głównym punktem jest praca nad tymi aktywnościami behawioralnymi i wykonywanie ich.

Przekonasz się, że są one łatwiejsze do zrobienia, niż brzmią teraz. Ale zacznij i nie pozwól, by cokolwiek cię zniechęciło. Nawet jeśli masz zły dzień, uświadom sobie, że każdy miewa złe dni i nie trzeba się tym przejmować. Jesteś człowiekiem i masz prawo do złych dni, tak samo jak do dobrych. To wszystko jest częścią życia.





W tym tygodniu:
Kontynuujemy terapię behawioralną. Możemy korzystać z przedstawionych sugestii lub podjąć inne aktywności. Ważne, żeby kontynuować krok po kroku w miarę własnych możliwości. Nadal czytaj rozdziały poznawcze, w które jeszcze nie do końca wierzysz, korzystaj z relaksacji, wejścia do strefy pokoju. Warto powtarzać sesję 13.


Nie poddawaj się idziesz w dobrym kierunku
Miłego tygodnia:)

 



Kolejna sesja 27.12

Komentarze